Nástěnné kalendáře
Navštivte náš nový e-shop na původní adrese www.gromnica.cz
Tento e-shop www.gromnica.com slouží už pouze na výprodej některých položek.
Děkujeme za pochopení a budeme se těšit na Vaší návštěvu!
Nástěnné kalendáře jsou oknem do jiných světů. Cestou kolem světa, výletem do minulosti, procházkou po přírodě, po městech, galeriích i zákoutích fantazie. Přináší příběhy a svědectví, důkazy lidské zručnosti, detaily i pohledy z vesmíru. Přeneste si kousek tohoto barevného světa k sobě a vydávejte se za dobrodružstvím každičký den.
Věděli jste že?
Rok se původně členil svátky a slavnostmi, takže kalendář úzce souvisel s náboženstvím a byl vždy konzervativní.
Gregoriánskou reformu kalendáře z roku 1582 přijala Velká Británie až o dvě století později a Rusko teprve po revoluci 1918. Základem současných kalendářů je pravidelné členění roku na měsíce a týdny, přes něž se překládají „pohyblivé svátky“ (Velikonoce, Svatodušní svátky, Roš ha-šana, ramadán a pod.), tradičně odvozované od Měsíce, ale v křesťanském i židovském kalendáři zároveň synchronizované se slunečním rokem. Tradiční kalendářní systémy jsou tedy poměrně složité a od 18. století se objevují pokusy o zásadní racionalizaci a zjednodušení kalendáře. Jedním z prvních byl francouzský revoluční kalendář (viz níže), který se však neprosadil a brzy zanikl, podobně jako sovětský pokus ze 30. let.
Různé návrhy na racionální reformu kalendáře mají společné jádro a chtějí dosáhnout hlavně následující:
- aby Nový rok připadal vždy na stejný den v týdnu a kalendářové schéma týdnů tak bylo každý rok stejné;
- aby se délka měsíců určovala jednodušším pravidlem;
- aby všechna čtvrtletí byla stejně dlouhá. Obvykle se navrhuje,
- aby se na konci roku zařazoval jeden den (v přestupném roce dva), který by nebyl součástí týdne ani měsíce. Zbývající počet 364 je dělitelný sedmi, takže rok může souhlasit s cyklem týdnů, a v každém čtvrtletí by pak byl jeden měsíc o 31 dnech, ostatní o 30 dnech.
Jiný, radikálnější systém počítal se 13 stejnými měsíci po 28 dnech a jedním nebo dvěma "přestupnými dny".[1] Ač se takové návrhy pravidelně znovu objevují a v 60. letech 20. století se dokonce zdálo, že je mezinárodní organizace schválí, nakonec vždy převládl až nečekaný konzervatismus a z reformy nic nebylo.